Інвестиції в здоров’я

https://healthclub.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/optimized-z7gi.png

Інвестиції в здоров’я: що чекає українську медицину?

Навіть в періоди економічної нестабільності медицина була, є і буде однією з найстабільніших, дохідніших бізнес категорій, що активно розвивається. З одного боку для зарубіжних інвесторів Україна – країна з високими ризиками, що природно обмежує інвестиційні потоки. Але прибутковість від інвестицій в перспективні напрямки української охорони здоров’я досягає показників в кілька разів більших, ніж в країнах з більш стабільною і розвиненою економікою. Як складуться справи у державному секторі охорони здоров’я і приватній медицині, які фактори вплинуть на розвиток галузі охорони здоров’я в цілому і які напрямки будуть найпріорітетнішими?

 

Загальні тенденції останніх років

Даючи загальну характеристику ринку медичних послуг в Україні, не можна не відзначити реформу охорони здоров’я. Реформа йде вже два роки і зачіпає як державне, так і приватні заклади охорони здоров’я. Реформування первинної ланки надання медичної допомоги для популярних серед пацієнтів сімейних лікарів в цілому було позитивним: вони підписали більше декларацій, ніж їх менш авторитетні колеги і змогли почати більше заробляти. Деякі медичні фахівці пішли в приватні клініки, які уклали договори з Нацслужби здоров’я (НСЗУ) і тепер отримують фінансування з держбюджету. Хтось відкрив власну справу. У підсумку, були створені умови для розвитку конкуренції в сфері «первинки».

На відміну від первинної ланки, реалізація реформування консультаційних та діагностичних центрів (тобто районних та міських лікарень) і спеціалізованих обласних диспансерів та клінік, 2-ої і 3-ої ланок охорони здоров’я, виглядає поки туманною, оскільки має фінансуватися за принципово іншою схемою і не буде здійснюватися тільки по факту підписання медичної декларації з пацієнтом. А невизначеність перспектив у державній системі охорони здоров’я сприяє розвитку приватних медичних установ.

Соціологічні опитування населення показують, що кожен третій українець обирає приватну медицину. При виборі як конкретного фахівця, так і клініки/медцентру в цілому, близько 40% пацієнтів керуються рекомендаціями друзів або знайомих. Люди готові платити за консультації і медичну допомогу при гарантуванні якості, але хочуть, щоб тарифи були прозорі, а оплата – офіційної.

Тому експерти найбільш конкурентною моделлю надання медичних послуг називають бізнес-модель: максимальна близькість до пацієнту за умови надання якісних послуг і високий сервіс.

 

Найперспективніші напрямки в медицині

Якщо відштовхуватися від досліджень в області медичного маркетингу, то напрямками, які найбільш активно розвиваються в Україні є і будуть:

 

 • надання невідкладної допомоги
 • хірургічна галузь, а саме – травматологія, ортопедія, трансплантологія, кардіо- та нейрохірургія, пластична хірургія та ін’єкційна косметологія
 • Онкологія
 • Стоматологія
 • репродуктивні технології – ЕКО, донорство яйцеклітин, сурогатне материнство
 • генна інженерія і біотехнології
 • приватні дослідні та діагностичні лабораторії
 • центри реабілітації
 • медичний туризм.

 

Також перспективною галуззю є фармакологія, оскільки українськими компаніями розробляються лікарські препарати, більш доступні за ціною у порівнянні з оригінальними імпортними аналогами. Фармкомпанії вкладатимуться в їх просування. Популярність самолікування, особливо серед літніх людей, відсоток яких серед населення досить високий, буде цьому сприяти.

 

На які медичні послуги буде зростати попит

Населення старіє, даний факт враховується і в сфері охорони здоров’я: потенційна небезпека вікових захворювань буде зростати. Тому як практикуючий медичний склад (клініки, лабораторії і т.і.), так і науковий (медичні дослідження) будуть спрямовані на профілактичні заходи щодо запобігання тяжких наслідків серцево-судинних захворювань та онкології, тобто продовжиться боротьба з недугами, які поки що не піддаються лікуванню. Також інвестори вважають вигідними в Україні вкладення у розвиток будинків престарілих.

Тривалий військовий конфлікт на Сході країни та нестабільність ситуації в цілому сприяли активізації виробництва аптечок і наборів надання швидкої медичної допомоги. Також з 2017 року в Україні налагоджується виробництво сучасних функціональних протезів, ця робота буде продовжуватися. Буде розвиватися впровадження «розумних технологій», які допомагають контролювати процеси, що відбуваються в організмі людини, і фіксують їх відхилення від норми: наприклад – біосенсори.

 

Пріоритети розвитку державної медицини

МОЗ України озвучив наступні пріоритети розвитку охорони здоров’я:

– забезпечення первинної та екстреної медичної допомоги,
– продовження реорганізації системи трансплантації,
– розвиток громадської охорони здоров’я,
– створення умов для епідеміологічної безпеки,
– програма медичних гарантій (реімбурсація ліків). В першу чергу це забезпечення лікування інсультів і інфарктів, проведення пологів і неонатальної допомоги на безкоштовній основі, а також паліативна допомога і реабілітація. Все це відбуватиметься в тих державних медустановах, які укладуть договори з НСЗУ.

Також МОЗ вважає пріоритетними напрямками: розробку концепції страхової медицини, а створення єдиної національної установи щодо закупівлі лікарських засобів і медвиробів і активне залучення інвестицій в державну систему охорони здоров’я.

Так, на фінансування програми медичних гарантій в цьому році передбачено 72 млрд грн. Програму «Доступні ліки» планують розширити за рахунок інсуліну, на це в держбюджет закладено 2,1 млрд грн. Всього на фінансування охорони здоров’я в цьому році державою передбачено 113,3 млрд грн. І, хоча це на 13% більше, ніж в минулому, МОЗ заявило, що у держави не буде потрібної суми в повному обсязі для оновлення лікарень, закупівлі обладнання, розвитку клінічних досліджень і т.і.

Цілком природно, що це негативно позначиться на якості надання медичних послуг. Відомство зазначає, що залучення інвестицій в систему охорони здоров’я є пріоритетним, тому буде працювати над створенням умов, вести переговори з потенційними інвесторами і створювати інвестиційні проекти. З ким і як скоро – покаже час.

 

Тренди в сфері приватної медицини

З огляду на все перераховане вище, маркетологи роблять ставки на приватну охорону здоров’я і прогнозують на ринку української приватної медицини наступні три основні тренди:

 • З’являться нові «гравці». У порівнянні з європейцями, українці поки користуються приватними послугами медицини набагато менше. У перспективі це створює перспективи для розвитку бізнесу, але за умов поліпшення інвестиційного клімату в цілому.
 • Розширяться вже наявні мережі медзакладів: великі «гравці» відкриють нові клініки, лабораторії і т.і., «одинаки» можуть бути поглинені великими компаніями (тенденції поглинання і злиття). Незважаючи на те, що на ринку приватної медицини близько 10 великих медзакладів, доходи яких і інвестиції в свій розвиток перевищують показники для середнього та малого бізнесу, це не заважає останнім розвиватися. Велика частина приватних медичних послуг, як і раніше, орієнтована на населення із середнім доходом, яке поступово переходить від громадських лікарень до приватних.
 • Диверсифікація, тобто одночасний розвиток багатьох, не пов’язаних один з іншим видів послуг за рахунок розвитку нових напрямків. Наприклад, великі «гравці» з часом прийшли до необхідності відкривати нові філії, так як з’явився “прилив” пацієнтів. Нові філії вимагали збільшення кількості послуг, що надаються, інакше неможливо утримати позиції на ринку і поліпшити конкурентоспроможність. Це в свою чергу змусило компанії купувати більш сучасне, а значить дороге обладнання. Більш потужна технічна база дає можливість залучати досвідчених фахівців і покращувати якість діагностики і лікування. Щодо мульти профільних клінік – щоб утриматися на плаву, їм доведеться розширювати асортимент своїх послуг, в тому числі і за різними напрямками медицини.

 

Інвестори в українську медицину: хто вони?

Спеціалізованої статистики з інвестицій в українську медицину немає, тому відстежити повний їх обсяг – складно. Від розміру бізнесу залежить і співвідношення зарубіжних і вітчизняних інвесторів. В дрібний і середній медичний бізнес вкладаються в основному українські інвестори, в великий – іноземці.

Компанія Octopus Group, яка також займається дослідженням інвестицій в об’єкти охорони здоров’я, повідомила, що в період до 2023 р глобальними інвесторами в українську охорону здоров’я буде вкладено близько 200 мільярдів доларів США. У медицину готові інвестувати страхові фонди і компанії, банки, сімейні офіси тощо. Серед зарубіжних компаній, активно інвестують в сферу охорони здоров’я – Threestones Capital, AXA Investment Managers – Real Assets, AMP Capital і інші.

 

Залучення місцевого бізнесу – рішення проблеми?

Деякі експерти вважають, що проблему бюджетного недофінансування можна вирішити за рахунок взаємовигідного співробітництва наукових дослідників і бізнесменів. І вітчизняні бізнесмени готові це робити.

Наприклад, харківський підприємець і організатор благодійного фонду Володимир Манукян підтримує і просуває перспективні розробки в медицині. Бізнесмен заявив, що ситуація навколо захворюваності коронавірусом – яскраве підтвердження того, що необхідно нарощувати ефективність медичних досліджень. Підприємець інвестує в розробку новітніх імплантів, хірургічне медобладнання та інше.

У столиці також є коло бізнесменів, які готові підтримувати дослідження в області медицини, що проводяться державними структурами. І, як би МОЗ не нарікав на дефіцит фінансування, стимулювати приватні клініки інвестувати в систему української охорони здоров’я допоможе лікування пацієнтів за кошти держбюджету. В цьому випадку кроки реформування медицини первинної ланки вже можуть мати успіх.

 

Медичний туризм може стимулювати інвесторів

Наприклад, Туреччина ще 15 років потому відкрила приватні клініки для тих пацієнтів, прийом яких сплачувала держава. Уряд покривав 70% витрат, самі пацієнти – 30%. І саме новий підхід до фінансування державної охорони здоров’я допоможе залучити інвестиції в один з топових напрямків – медичний туризм. Поки що медичним туризмом для пацієнтів з-за кордону можуть похвалитися, в основному, тільки приватні клініки, проте попит на отримання медичних послуг в Україні є.

За минулий рік в Україні приїхали на лікування понад 65 тисяч іноземців, їх обслужили близько 120 клінік в різних регіонах. Президентом Всесвітньої асоціації медичного туризму Емінем Чакмаком було озвучено, що медичні туристи є найбільшими платоспроможними і прибутковими пацієнтами. Саме підтримка на державному рівні допомогла Швейцарії, Туреччини, Ізраїлю залучати іноземних пацієнтів в кращі медустанови.

В України, впевнений експерт – перспектива не гірша, оскільки рівень медичного персоналу досить високий. Все впирається в швидкість проведення медичної реформи, від успіху якої залежить інтерес міжнародних і вітчизняних інвесторів до українського охорони здоров’я.